Час - ресурс, який неможливо відновити і поповнити.
У нас є знання і досвід. Економте Ваш час, довіряйте професіоналам!

Перепланування або переобладнання квартири. Що нового та як правильно виконати і оформити?

Перепланування квартири

Що таке перепланування і переобладнання квартири? Коли дозвіл на перепланування отримувати необхідно, а коли не потрібно. Порядок отримання дозволу. Які роботи по переобладнанню і переплануванню виконувати не можна? Відповідальність за незаконне перепланування.

Ми всі звикли до того, що легальне перепланування або переобладнання житлового приміщення процес складний і витратний, який вимагає відвідування безлічі інстанцій, отримання дозволів, тимчасових витрат і т.д. Однак не так давно в українське законодавство були внесені зміни, що дозволяють проводити ряд робіт з перепланування і переобладнання взагалі без дозвільної документації.

Для початку розберемося, що таке перепланування і переобладнання житла.

До елементів перепланування жилих приміщень належать: перенесення і розбирання перегородок, перенесення і влаштування дверних прорізів, улаштування і переустаткування тамбурів, прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхових будинків.

Переобладнання - влаштування в окремих квартирах багатоквартирних будинків індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переобладнання туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.

Таке визначення міститься в Наказі Державного комітету з питань житлового господарства від 17.05.2005 р №76, яким затверджено Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій.

В яких випадках дозвіл на перепланування не потрібно.

Законом України №191-VIII від 12.02.2015 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)» порядок перепланування та переобладнання житлових приміщень був істотно спрощений.

Зокрема, були внесені зміни до Житлового Кодексу згідно з якими виконання робіт з переобладнання і перепланування жилого будинку і жилого приміщення, якщо вони не передбачають втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, не вимагає отримання дозвільних документів. Після завершення зазначених робіт введення об'єкта в експлуатацію також не потрібно.

Причому дозвіл не потрібен під час проведення несуттєвих перепланувань як в будинках, що належать громадянам на праві приватної власності, так і в будинках, державного або комунального житлового фонду.

Однак виконання робіт, в результаті яких змінюється площа, кількість або склад приміщень в будинках державного або громадського житлового фонду (іншими словами - неприватизованих квартир і житлових будинків), допускається тільки з письмової згоди наймодавця, якщо інше не передбачено договором найму (оренди).

Коли дозвіл отримувати необхідно:
- Роботи з перепланування житла припускають втручання в несучі конструкції будинку;
- Переобладнання з втручанням в інженерні системи загального користування;
- Роботи, в результаті яких змінюється площа, кількість або склад приміщень (тільки в неприватизованих житлових приміщеннях).

Порядок отримання дозволу.

Для отримання дозволу на переобладнання або перепланування житлового будинку, житлового або нежитлового приміщення в житловому будинку їх власник або уповноважена ним особа, наймач (орендар) приміщення за згодою його власника подають до органу місцевого самоврядування заяву про надання дозволу на переобладнання або перепланування та, в разі необхідності, можуть подаватися такі документи (п.1.4.5 Наказу №76):
- копія свідоцтва на право власності або договору найму (оренди) приміщення;
- копія поверхових планів, завірених в установленому порядку;
- проект переобладнання або перепланування жилих будинків, жилих і нежилих приміщень у житлових будинках, погоджений в установленому порядку;
- згода власників, співвласників (наймачів) або уповноважених ними осіб на переобладнання та перепланування приміщень, які знаходяться в їх спільній власності.

Що не можна робити при переплануванні.

Переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих приміщень у житлових будинках, які призводять до порушення тривкості або руйнації несучих конструкцій будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту, категорично не допускається.

Також не допускається перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що погіршує умови експлуатації і проживання всіх або окремих громадян у будинку квартирі.

Відповідальність.

Порушення правил переобладнання або перепланування житлових приміщень тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Зокрема, адміністративна відповідальність передбачена ст. 150 Кодексу законів про адміністративні правопорушення, а саме:

Стаття 150. Порушення правил користування жилими будинками і жилими приміщеннями

Порушення правил користування житловими приміщеннями, санітарного утримання місць загального користування, сходових кліток, ліфтів, під'їздів, прибудинкових територій, порушення правил експлуатації жилих будинків, жилих приміщень та інженерного обладнання, безгосподарне їх утримання, а також самовільне переобладнання та перепланування жилих будинків і жилих приміщень, використання їх не за призначенням, псування жилих будинків, жилих приміщень, їх обладнання та об'єктів благоустрою

- тягнуть за собою попередження або накладення штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб - від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того, власник, наймач (орендар) жилого будинку, житлового і нежитлового приміщення в житловому будинку, який допустив самовільне переобладнання чи перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов'язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану. У разі, якщо самовільне перепланування або переобладнання призводить до погіршення технічного стану житлового будинку в цілому та порушуються права інших споживачів, зазначені роботи виконуються виконавцем послуг, питання відшкодування вартості цих робіт власником, наймачем (орендарем) жилого будинку, жилого чи нежилого приміщення в житловому будинку вирішується в судовому порядку.

Також порушник може бути притягнутий ще й до цивільно-правової відповідальності. Наприклад, якщо майну або здоров'ю когось із сусідів буде завдано шкоди внаслідок незаконного перепланування. В такому випадку, порушнику доведеться відшкодувати матеріальний, а може, ще й моральну шкоду потерпілому.

Автор: Катерина Гутгарц
Джерело: Prostopravo.com.ua

Рейтинг: 0 / 5 (0)

Експертна оцінка

Будівництво, нерухомість