Час - ресурс, який неможливо відновити і поповнити.
У нас є знання і досвід. Економте Ваш час, довіряйте професіоналам!

Введення в експлуатацію житлових, дачних, садових будинків

Як ввести в експлуатацію приватний житловий, садовий, дачний будинок? Які будівельні об'єкти відносяться до класу відповідальності СС1? Які документи потрібно підготувати і куди подати для введення будинку в експлуатацію?

Введення об'єкта в експлуатацію — процедура, яку потрібно пройти перед початком експлуатації будь-якої будівлі або споруди. Саме ця документація дає власнику право підключити комунікації: світло, воду, опалення та каналізацію. На нерухомість, що не введена в експлуатацію, не можна оформити право на власність: таке житло не вийде продати, подарувати, передати у спадок, використати як заставу для отримання кредиту тощо.

Відповідно статті 32 Закону України №3038-17 «Про регулювання містобудівної діяльності» в редакції від 20.04.2018, збудовані на земельних ділянках одноквартирні житлові будинки віднесені до будівельних об'єктів класу відповідальності СС1.

У статті 39 Закону України №3038-17 зазначено, що прийом в експлуатацію об'єктів завершеного будівництва класу відповідальності СС1 і об'єктів, побудованих на підставі будівельного паспорта, здійснює місцевий орган Державної будівельно-архітектурної інспекції України (ДАБІ). Для цього фахівці відомства реєструють подану забудовником декларацію про готовність об'єкта до експлуатації.

Підготовка документації для введення будинку в експлуатацію

Перед подачею в ДАБІ заяви і декларації про готовність новобудови до експлуатації, забудовник зобов'язаний отримати технічний паспорт об'єкта. Для цього він звертається в місцеве державне чи приватне ліцензоване бюро технічної інвентаризації (БТІ).

Для проведення технічної інвентаризації забудовник подає в БТІ такі документи:
- заяву - документ складається безпосередньо в організації;
- паспорт;
- податковий ідентифікаційний код;
- свідоцтво про право власності на земельну ділянку;
- проектну документацію на будинок - якщо вона була розроблена.

Інспектори БТІ досліджують відповідність вимогам проекту і будівельним нормам, обробляють дані і складають технічний паспорт об'єкта. Цей документ включає опис об'єкта, його технічні характеристики і план. Обов'язковий додаток до технічного паспорту - кваліфікаційний сертифікат фахівця, який провів інвентаризацію.

Якщо Вам потрібен технічний паспорт БТІ - звертайтеся до наших спеціалістів!

Складання і подання декларації про готовність об'єкта до експлуатації

Декларація про готовність об'єкта до експлуатації - це стандартний документ, який заявник отримує в місцевому управлінні ДАБІ. Також бланки декларації про готовність до експлуатації закінченого будівництвом доступні на офіційному сайті ДАБІ в розділі «Реєстр дозвільних документів».

Забудовник заповнює два примірники декларації, переносячи в них дані з технічного паспорта об'єкта.Заповнені екземпляри декларації та комплект супровідних документів забудовник відправляє в ДАБІ.

У комплект документації забудовника повинні входити:
- два примірники заповненої декларації про готовність об'єкта до введення в експлуатацію;
- оригінал технічного паспорта об'єкта, виданий БТІ;
- нотаріально завірена копія документа про право власності або право користуватися земельною ділянкою - договору купівлі-продажу або оренди.

Подати документи в ДАБІ можна:
- через місцевий центр надання адміністративних послуг (ЦНАП);
- направивши рекомендованим листом з описом вкладень;
- направивши електронні форми документів, використовуючи електронну систему здійснення дозвільних процедур у будівництві. Ця функція доступна на офіційному сайті ДАБІ в розділі «Електронні адміністративні послуги».

Фахівці ДАБІ розглядають декларацію забудовника протягом 10-ти робочих днів з моменту її подачі. Датою введення будинку в експлуатацію вважається дата реєстрації декларації. Обов'язковий елемент реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації - запис в технічному паспорті об'єкта «введений в експлуатацію».

Присвоєння адреси приватного будинку

Якщо у будинку раніше не було адреси, забудовник звертається до містобудівного департамент місцевого органу влади з проханням її привласнити. Запит направляють через місцевий центр надання адміністративних послуг. До заяви забудовник докладає такі документи:
- нотаріально завірену копію права власності або права користування земельною ділянкою;
- копію паспорта;
- декларацію про готовність об'єкта до експлуатації;
- копію геодезичної зйомки ділянки;
- копію технічного паспорта об'єкта.

Місцеве містобудівне управління розглядає заяву протягом 15-ти днів і якщо схвалює - готує відповідний наказ. Рішення про присвоєння адреси на основі наказу стверджує місцевий орган влади. Запис про присвоєння нової адреси вноситься до реєстру поштових адрес. Заявник отримує витяг з реєстру в паперовій та електронній формі.

Якщо Вам потрібно ввести в експлуатацію приватний будинок - звертайтеся до наших спеціалістів!

Рейтинг: 3 / 5 (2)

Експертна оцінка

Будівництво, нерухомість