Час - ресурс, який неможливо відновити і поповнити.
У нас є знання і досвід. Економте Ваш час, довіряйте професіоналам!

Порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна

Який порядок проведення технічної інвентаризації нерухомості? У яких випадках і хто має проводити техінвентаризацію? Які підстави для зупинення і відмови у проведенні технічної інвентаризації?

В січні 2019 року набув чинності наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2018 року № 186, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2018 року за № 1442/32894 «Про внесення змін до Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна» (далі - наказ). Зазначеним наказом внесено зміни до  Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 року № 127, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 10 липня 2001 року за № 582/5773 (зі змінами) (далі – Інструкція), виклавши її у новій редакції.

Нова Інструкція вводить та конкретизує значну кількість термінів, зокрема: блокові будинки, вбудовано-прибудоване приміщення, дитячий ігровий майданчик, експлуатована покрівля, житлова прибудова і т.п.

Метою інвентаризації є встановлення наявності майна, визначення його фактичної площі та об’єму, змін у плануванні, фізичного зносу конструктивних елементів, тощо.

Технічну інвентаризацію мають проводити у таких випадках:
- перед прийняттям в експлуатацію завершених будівництвом об’єктів, у тому числі після проведення реконструкції, капітального ремонту, технічного переоснащення, реставрації, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт;
- перед реєстрацією права власності на об’єкт незавершеного будівництва;
- перед реєстрацією прав на об’єкт нерухомого майна, що утворився в результаті поділу, об’єднання об’єкта, тощо;
- перед прийняттям в експлуатацію завершених будівництвом об’єктів, зазначених у п. 9 розділу V Закону «Про регулювання містобудівної діяльності».

Відтепер технічна інвентаризація проводиться перед проведенням державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт, а також перед прийняттям в експлуатацію самочинного будівництва.

В інших випадках технічна інвентаризація проводиться за бажанням замовника – власника майнового об’єкта, замовника будівництва, особи, яка має інші речові права на об’єкт, тощо. Інвентаризацію може бути проведено на підставі рішення суду в рамках забезпечення позову.

Технічній інвентаризації підлягають:
- будинки квартирного типу різної поверховості, гуртожитки та їх секції;
- квартири;
- житлові кімнати, житлові блоки у гуртожитках;
- будинки садибного типу;
- будинки і споруди громадського та виробничого (в тому числі сільськогосподарського) призначення та їх комплекси;
- нежитлові приміщення (групи нежитлових приміщень);
- садові та дачні будинки;
- гаражі та паркінги з машино-місцями (які не належать до господарських будівель: багатоповерхові, підземні, одноповерхові, блокові);
- захисні споруди цивільного захисту;
- багатофункціональні будинки для тримання засуджених та осіб, узятих під варту (блочного, казарменого та камерного типу установ виконання покарань та слідчих ізоляторів);
- об'єкти незавершеного будівництва;
- багатофункціональні будинки та комплекси, що включають приміщення різного призначення.

Суб’єктом господарювання, що здійснює інвентаризацію, є ФОП чи юридична особа, де працює один або більше відповідальних виконавців зі створення об’єктів архітектури з наявним сертифікатом на право виконання робіт із технічної інвентаризації.

Перед виконанням інвентаризації, суб’єкт господарювання звертається до зберігача (юридична особа, яка здійснює зберігання інвентаризаційної справи за місцем розташування об’єкта) із запитом про надання копій матеріалів технічної інвентаризації, крім випадку наявності відомостей про об’єкт у Реєстрі об’єктів нерухомого майна. До запиту додаються копії документів, що посвідчують право замовника на об’єкт нерухомого майна, та договору-доручення (за потреби), укладеного із замовником.

Матеріали повертаються зберігачу протягом 30 календарних днів після проведення інвентаризації суб’єктом господарювання, що її проводив.

До об’єктів, що підлягають технічній інвентаризації та на які складаються справи і технічні паспорти, належать будинки квартирного типу, гуртожитки, квартири, житлові кімнати, гаражі та паркінги, садові та дачні будинки, і т.д.

Під час технічної інвентаризації оглядаються основні конструктивні елементи будинків (наприклад фундамент, перегородки, вентиляція).

Підстави для зупинення технічної інвентаризації:
- у разі незабезпечення доступу виконавцям до усіх приміщень об'єкту;
- у разі незабезпечення виконавцям безпечних умов праці;
- за заявою замовника або його довіреної особи про зупинення здійснення технічної інвентаризації;
- за ініціативою суб'єкта господарювання у разі невиконання замовником умов договору.

Підстави для відмови у проведенні технічної інвентаризації:
- якщо із заявою про проведення технічної інвентаризації звернулася неналежна особа;
- якщо представлені документи не відповідають вимогам, встановленим Інструкцією та іншими нормативно-правовими актами;
- у разі повторного незабезпечення доступу фахівцям з технічної інвентаризації до усіх приміщеннь об'єкту або неодноразова перешкода їх роботі іншим чином;
- з інших правових підстав, передбачених законодавством або договором.

За результатами проведення технічної інвентаризації складаються інвентаризаційна справа, у тому числі матеріали технічної інвентаризації, технічні паспорти і обов'язково вносяться відомості про об'єкт нерухомого майна до Реєстру об'єктів нерухомості (після створення цього Реєстру), створення якого передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 06 червня 2018 року №484.

Якщо Вам потрібен технічний паспорт БТІ - звертайтеся до наших спеціалістів!

Джерело: uka.in.ua

Рейтинг: 1 / 5 (1)

Експертна оцінка

Будівництво, нерухомість