Час - ресурс, який неможливо відновити і поповнити.
У нас є знання і досвід. Економте Ваш час, довіряйте професіоналам!

Реформування будівельної галузі - ліквідація ДАБІ

Що означає ліквідація Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ)? Які нові органи будуть створені і які функції вони будуть виконувати? Чи буде працювати Електронний кабінет забудовника?

Згідно положень постанови Кабінету Міністрів України "Про ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" №218 від 13 березня 2020 року, було ліквідовано Державну архітектурно-будівельну інспекцію (ДАБІ) та утворено інший центральний орган виконавчої влади – Державну сервісну службу містобудування України (Держсервісбуд).

Завданнями Держсервісбуд будуть:
- надання (отримання, реєстрація), відмова у видачі чи анулювання (скасування) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт; та
- прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів.
Держсервісбуд повинна забрати у ДАБІ повноваження по роботі з дозвільними документами, тобто видавати дозволи на будівельні роботи та вводити в експлуатацію збудовані об’єкти. Аналіз повноважень Держсервісбуду згідно тексту Постанови № 218 не дозволяє побачити чогось революційно нового у принципах побудови роботи нової структури. Більшість формулювань банально скопійовані із відповідних положень Постанови КМУ від 9 липня 2014 р. № 294 «Про затвердження Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України».

Окрім того, Постановою Кабінету Міністрів України "Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду" №219  від 13 березня 2020 року  було утворено ще два центральних органи виконавчої влади:
- Державну інспекцію містобудування України (ДІМУ), яка відповідатиме за державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
ДІМУ повинна стати головним «будівельним прокурором» України та успадкувати всі повноваження із здійснення архбудконтролю за об’єктами будівництва.
- Державне агентство з технічного регулювання у містобудуванні України (ДАТР), яке регулюватиме технічні питання у сфері будівництва.
Поки що про цей новий орган лише заявлено, Мінрегіон лише зобов’язане подати Кабінетові Міністрів України у двомісячний строк проект Положення про ДАТР. Наскільки можна зрозуміти, то якщо ДІМ буде «будівельним прокурором», а Держсервісбуд «будівельним функціонером», то ДАТР має стати «універсальним будівельним НДІ», що зосередить в єдиному місці всю діяльність з розробки ДБН.

Діяльність новостворених структур буде координуватися Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій України.

Зазначена реформа займе певний час. У відповідності до вищезазначених Постанов алгоритм реформи буде наступним:
- Березень 2020 року - ліквідація ДАБІ та створення Держсервісбуду.
- Червень 2020 року - створення Державної інспекції містобудування та запуск нового реєстру.
- Вересень 2020 року – запуск роботи Державного агентства з питань технічного регулювання у містобудуванні.

Новостворена Державна інспекція містобудування України (ДІМУ) не є новою назвою ДАБІ, оскільки обсяг компетенції ДІМУ не співставний з ДАБІ. Невірно також сказати, що повноваження ДАБІ будуть поділені на нові три структури (ДІМУ, Державну сервісну службу містобудування України (Держсервісбуд) та Державне агентство з технічного регулювання у містобудуванні України (ДАТР), оскільки певну частину повноважень якийсь час ДАБІ продовжить виконувати, а якісь нові повноваження Держсервісбуду та ДАТР були у ДАБІ відсутні. Залишається питання, з якого моменту припинить існування ДАБІ. У Постанові № 218 сказано «до завершення здійснення заходів з утворення ДІМУ», але що це за заходи і коли їх можна вважати завершеними?

Всі документи щодо оформлення права на будівельні та підготовчі роботи та щодо введення в експлуатацію, повідомлення про зміни тощо тепер подаються та повертаються трьома визначеними способами — через ЦНАП, через електронний кабінет, та рекомендованим листом з описом вкладення на адресу ЦНАП, а не органу архбудконтролю.

Джерело: uka.in.ua

Рейтинг: 0 / 5 (0)

Експертна оцінка

Будівництво, нерухомість