Час - ресурс, який неможливо відновити і поповнити.
У нас є знання і досвід. Економте Ваш час, довіряйте професіоналам!

Податок на нерухомість у 2018 році

Які обєкти нерухомості оподатковуються і хто сплачує податок на нерухомість? Які ставки податку і за яку площу необхідно платити? Хто звільняється від сплати податку на нерухомість?

Платниками податку на нерухоме майно (окрім земельних ділянок) є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які володіють об’єктами нерухомості. Податковим кодексом України передбачено, що базою оподаткування є загальна площа об’єкта нерухомості, а податковим періодом вважається календарний рік.

Податок на нерухомість сплачується щорічно за минулий рік. Відповідно, у 2018 р. платники податку зобов’язані сплатити податок на нерухомість за 2017 р., який сплачується за місцем розташування об'єкта оподаткування.

Яка нерухомість оподатковується:
- квартира, кімната в комунальній квартирі;
- приватний будинок, дача;
- гараж, сарай, літня кухня (на цю нерухомість більшість місцевих рад встановили нульову ставку).

За яку площу необхідно платити податок?

Заплатити податок на нерухомість ви зобов’язані, якщо:
- площа квартири перевищує 60 кв.м;
- площа будинку перевищує 120 кв.м;
- сумарна площа квартири і будинки понад 180 кв.м.

Якщо площа вашої квартири перевищує 300 кв. метрів або площа будинку більше 500 кв. метрів, то вам доведеться розщедритися на 25 тис. гривень на рік.

Якщо у нерухомості відразу кілька власників, то пільгова площа ділиться між кожним з них. Наприклад, якщо у квартири площею 100 кв. метрів – два власника, то податок на цю нерухомість не нараховується по причині того, що пільгова (неоподатковувана) площа на одну людину становить 60 кв. метрів, а на двох, відповідно, – 120 кв. метрів. В цьому випадку в документах на власність житлоплощі має бути чітко вказано, яка частина майна належить кожному з власників.

Які ставки податку на нерухомість?

Ставку податку на нерухомість встановлюють місцеві органи влади, тому вона відрізняється в різних містах і може змінюватися щороку.

У 2018 році по всій Україні ставки податку зменшилися з максимальних 3% до 1,5%. Це пов’язано з підвищенням мінімальної заробітної плати. Отже, ставка коливається в діапазоні 0-1,5% від мінімальної заробітної плати на початок минулого року. Так, у 2018 р. розрахунок потрібно робити від ставки, яка діяла у 2017 р. та складала 3200 грн.

Дізнатися ставку податку можна або в органах місцевої влади, або в податковій службі.

Як порахувати суму до сплати?

У 2018 року ми будемо оплачувати податок на нерухомість за 2017 рік. Для розрахунку податку буде враховуватися мінімальна зарплата в 2017 році. Тобто, якщо ставка податку в вашому населеному пункті 0,5%, то податок за кожен «зайвий» квадратний метр становитиме 16 гривень. Це 0,5% від мінімальної зарплати в 2017 році (3200 гривень). Якщо ставка 1% – 32 гривні за кв. метр, 1,5% – 48 гривень.

У 2019 році доведеться заплатити за кожен «зайвий» квадрат більше через те, що мінімальна зарплата в Україні зросла до 3723 гривень. Таким чином, якщо ставка податку в вашому населеному пункті 0,5%, то податок за кожен «зайвий» квадратний метр становитиме 18,6 гривні. Це 0,5% від мінімальної зарплати (3723 гривні). Якщо ставка 1% – податок складе 37,23 гривні за кв. метр, а при ставці в 1,5% – 55,85 гривні.

Хто звільняється від сплати податку на нерухомість?

Від податку звільняються:
- багатодітні та прийомні сім’ї, в яких 5 або більше дітей;
- ті, хто утримує дитячі будинки сімейного типу;
- діти-сироти та діти з обмеженими можливостями, які виховуються тільки одним з батьків (максимум одне житлове приміщення на одну дитину);
- учасники антитерористичної операції на сході України;
- громадяни, які проживають в зоні відчуження Чорнобильської АЕС;
- громадяни, які проживають в будинках, які знаходяться в аварійному стані (якщо це офіційно визнано рішенням місцевої ради);
- власники промислових приміщень (цехів, складів);
- власники релігійних організацій;
- не оподатковуються будівлі дитячих садків та загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від форми власності.

Кому і коли приходять платіжки?

Обчислення суми податку здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості. Після цього податковий орган надсилає фізичній особі податкове повідомлення-рішення про сплату податку та платіжні реквізити за місцезнаходженням кожного з об’єктів нерухомості. Повідомлення-рішення надсилаються (або вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим роком.

Коли потрібно платити?

У 2018 року ми повинні оплатити податок за 2017 рік.
Оплачувати податок доведеться, навіть якщо платіжка десь «загубилася» – термін її дії становить 3 роки.
Податок за звітний рік повинен бути сплачений протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Які штрафи за несвоєчасну сплату податку і що буде, якщо не платити?

За несвоєчасну сплату податку передбачені такі штрафи:
- 10% від непогашеної суми податкового боргу – при затримці до 30 календарних днів;
- 20% від непогашеної суми податкового боргу – при затримці більше 30 календарних днів.

Якщо податок буде сплачено несвоєчасно, то після закінчення граничних термінів для його сплати на суму податкового боргу буде нараховуватися пеня (з розрахунку 120% річних ставки НБУ, що діє на день виникнення податкового боргу). Якщо ви не сплатите податок, то до частини вашого майна може бути застосована податкова застава (тобто фіскальна служба може продати частину вашого майна, щоб погасити борг з податків). І якщо ви злісний неплатник, то ваше майно можуть продати за рішенням суду. Якщо сума боргу понад 800 тисяч гривень, то в цьому випадку вам може «світити» кримінальна відповідальність.

Якщо Вам потрібна оцінка нерухомості - звертайтеся до наших спеціалістів!

Рейтинг: 5 / 5 (1)

Експертна оцінка

Будівництво, нерухомість