Час - ресурс, який неможливо відновити і поповнити.
У нас є знання і досвід. Економте Ваш час, довіряйте професіоналам!

Накладення та зняття арешту з майна

У яких випадках накладається арешт на майно? Як зняти арешт з майна? Чи можливо зняти арешт з майна без рішення суду? На яке майно не можна накласти арешт?

Арешт майна, в залежності від процедури його накладання, можна розділити на три категорії:
- арешт майна, який було накладено судом як вид забезпечення позову (за клопотанням позивача);
- арешт майна, накладений в межах здійснення виконавчого провадження (накладається приватним чи державним виконавцем);
- арешт майна як захід забезпечення кримінального провадження (накладається за клопотанням прокурора, слідчого або цивільного позивача).

У більшості випадків забезпечення реального виконання судових рішень та упередження дій боржника щодо уникнення звернення стягнення на належне йому майно потребує вжиття дієвих заходів, до яких належить арешт майна боржника. Арешт полягає у накладенні заборони на право розпоряджатися майном боржника, яке з метою виконання судового рішення може бути реалізоване або передано стягувачеві у майбутньому. Під поняттям «майно» слід розуміти як окремі речі, їх сукупність, а також і всі майнові права боржника, що належать такому боржнику на момент вчинення виконавчого провадження.

Під час виконання ухвали суду про вжиття заходів забезпечення суду дотримуються загальних правил виконавчого провадження, визначених Законом України «Про виконавче провадження» та іншими актами.

Слід звернути увагу, що найпоширенішими виконавчими документами про забезпечення позову є ухвали судів про накладення арешту на майно або грошові кошти, що належить відповідачеві і знаходиться у нього або в інших осіб.

Відповідно до частини другої статті 57 Закону України «Про виконавче провадження» арешт на майно боржника може накладатися державним виконавцем шляхом:
- винесення постанови про арешт коштів та інших цінностей боржника, що знаходяться на рахунках і вкладах чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах;
- винесення постанови про арешт коштів, що перебувають у касі боржника або надходять до неї;
- винесення постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження;
- проведення опису майна боржника і накладення на нього арешту.

Необхідно звернути увагу, що відповідно до пункту 4.2.3 Інструкції з організації примусового виконання рішень якщо опис і арешт майна здійснюється на виконання рішення про забезпечення позову, державний виконавець передає арештоване майно на зберігання боржнику або його представнику. Іншій особі майно на зберігання може бути передано лише у випадку відсутності боржника чи його відмови від прийняття майна на зберігання, а також у випадку, якщо судовим рішенням визначено іншу особу, якій необхідно передати майно на зберігання.

Як зняти арешт з майна?

Особа, яка вважає, що майно, на яке накладено арешт, належить їй, а не боржникові, може звернутися до суду з позовом про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту. У разі набрання законної сили судовим рішенням про зняття арешту з майна боржника арешт з такого майна знімається згідно з постановою виконавця не пізніше наступного дня, коли йому стало відомо про такі обставини. Арешт можна зняти як з рухомого так і з нерухомого майна.

Також державний виконавець може зняти арешт з майна і без рішення суду, але за наявності наступних обставин:
- отримання виконавцем підтвердження, що рахунок боржника має особливий режим використання і стягнення на такі кошти/майно заборонене законом;
- надходження на рахунок державної виконавчої служби або рахунок приватного виконавця коштів, необхідних для задоволення усіх вимог;
- отримання документів, що підтверджують повний розахунок за придбане майно на електронних торгах;
- наявність висновку експерта, який уповноважений займатися оціночною діяльністю про неможливість чи недоцільність реалізації арештованого майна у зв’язку з значним ступенем зношення чи пошкодження;
- погашення заборгованості із сплати періодичних платежів, якщо виконання рішення може бути забезпечений в інший спосіб, ніж стягнення на майно боржника.

На яке майно не можна накласти арешт?

Перелік майна, на яке не може бути накладено стягнення міститься у новому Законі України Про виконавче провадження. Так, згідно цьому додатку, не можна накладати арешт на:
- предмети щоденного побутового вжитку – засоби гігієни, посуд, постільну білизну, одяг, взуття, всі дитячі речі;
- лікарські засоби, окуляри та інші засоби медичного призначення необхідні боржникові за медичними показаннями;
- меблі в кількості одного ліжка та стільця на кожну особу, а також один стіл та одна шафа на сім’ю;
- один холодильник на сім’ю;
- один телевізор та персональний комп’ютер на сім’ю, а також персональний мобільний телефон на кожну особу;
- запас питної води, продуктів харчування необхідних для особистого споживання боржником та членами його родини, та особам які перебувають на його утриманні;
- майно необхідне для відправлення рельгійних культів та ритуальних обрядів, професійних занять, якщо воно є єдиним джерелом доходу, знарядь праці, книги;
- паливо, необхідне для приготування їжі та опалення житла;
- молочна худоба одна одиниця, дві пари кроликів, п’ять штук птиці, корми необхідні для їх утримання;
- насіння необхідне для чергового посіву та зібраний урожай;
- призи, державні нагороди, почесні та пам’ятні знаки, якими нагороджений боржник.

Якщо Вам потрібно зняти арешт з майна - звертайтеся до наших спеціалістів!

Рейтинг: 5 / 5 (1)

Експертна оцінка

Будівництво, нерухомість